Najrýchlejšie reagujeme telefonicky
Vlhkosť začína častokrát nenápadne a dokáže poriadne potrápiť každého z nás. Správna vlhkosť vzduchu je nielen kľúčom ku zdraviu, ale taktiež k spokojnému bývaniu. Akékoľvek výkyvy predstavujú zdravotné riziko, ktoré je potrebné brať vážne. Vlhkosť však neovplyvňuje len vaše zdravie, ale taktiež kvalitu vášho bývania.
Ako spoznať, aká je v dome vlhkosť vzduchu?
Ideálna vlhkosť v dome sa pohybuje medzi 50 až 60%. Aká vysoká je vlhkosť vo Vašom dome, zistíte použitím špeciálneho merača vlhkosti, ktorý vám ju jednoducho zmeria a vy tak zistíte, či je vlhkosť v dome optimálna, alebo je potrebné ju nejakým spôsobom zvýšiť, alebo naopak znížiť.
Ako sa zbaviť vlhkosti v dome?
Vysoká vlhkosť vzduchu má za následok napríklad odlupovanie omietky, či vznik a množenie plesní. Ak v dome poctivo vetráte a kúrite a napriek tomu sa vám nedarí vlhkosti zbaviť, potom pre vás bude ideálnym riešením odvlhčovač vzduchu. Ten dokáže vodu vo vzduchu zachytiť, a tak váš rodinný murovaný dom logicky vysušuje. Odvlhčovač je vhodný umiestniť napr. do kúpeľne, pretože tam vzniká veľa vlhkosti, ktorá sa následne šíri ďalej po dome.
Ako naopak zvýšiť vlhkosť v dome?
Ak je vlhkosť v dome nízka, tiež to nie je ideálne. V zime môže vplyvom kúrenia dochádzať k zníženiu vlhkosti v dome pod 50%, čo je nezdravé pre dýchacie cesty, a to najmä u astmatikov a ľudí s citlivejšími dutinami. V takom prípade vám pomôžu zvlhčovače vzduchu s automatickou reguláciou. Tie okolo seba uvoľňujú vodnú paru, čím vám pomôžu zaistiť správnu vlhkosť vzduchu vo vašom dome.
Čo však robiť v prípade, ak je už dom napadnutý plesňami?
Ak už máte svoj dom napadnutý plesňami, je to pre Vás jasný signál vysokej vlhkosti v dome. Plesne sú škodlivé pre všetky vekové skupiny, avšak najviac sú ohrozené deti. Uvoľňujú totiž nebezpečné spory, ktoré spôsobujú nádchu, kašeľ a prispievajú k vzniku alergií. Pokiaľ teda objavíte vo svojom dome pleseň, je nevyhnutné začať s ňou čo najskôr bojovať.
Na jej likvidáciu sa využívajú protiplesňové prípravky s chlórom, aldehydmi, alkoholmi a kyselinami.
Je však potrebné pleseň zlikvidovať hneď v momente, keď objavíte prvé čierne bodky. Akonáhle by sa pleseň rozrástla, už by ste si nemuseli s jej likvidáciou poradiť sami a museli by ste zavolať špecialistu.
Ak však chcete s plesňou zatočiť raz a navždy, vtedy je nutné zistiť primárnu príčinu vzniku plesne a následne problém eliminovať. Vtedy sa už ale naozaj bez pomoci špecialistu nezaobídete.
Ak vlhnú steny v horných častiach, riešením je zateplenie alebo odstránenie tepelných mostov iným spôsobom, napríklad špeciálnymi nátermi.
Ak vlhnú steny od podlahy, riešením je buď podrezanie muriva alebo aplikácia špeciálnych chemických prípravkov priamo do steny, ktoré zabránia nasávaniu vody. Stačí stenu navŕtať a aplikovať do dier špeciálny prípravok. Riešenie je rýchle, finančne náročné, no funguje perfektne.
Zverte sa do rúk profesionálom a odstráňte vlhkosť z vlastného bývania.
Kontaktujte nás a dohodnite si obhliadku ešte dnes.